Kinezjologia

Czym jest kinezjologia?

Z greckiego kinesis oznacza ruch, logos – nauka, a więc jest to nauka o ruchu. Kinezjologię dzielimy na: stosowaną – Dotyk dla Zdrowia oraz edukacyjną – Gimnastyka Mózgu.

Dotyk dla Zdrowia został opracowany przez lekarzy dr. Goodheartha i dr. Jona Thie. Metoda ta opiera się na współczesnej wiedzy medycznej oraz doświadczeniach medycyny dalekiego wschodu, łącząc wiedzę z czterech dyscyplin: chiropraktyki, kinezyterapii (terapii ruchowej), akupresury oraz nauki o odżywianiu. Celem metody jest zachowanie zdrowia i przywracanie równowagi w organizmie.


Założenia kinezjologii

 1. Organizm człowieka jest całością, składającą się z: warstwy strukturalnej – ciało, postawa, ruch, biochemicznej – odżywianie, przemiana materii itp., oraz psychiczno-duchowej.
  Warunkiem zdrowia jest utrzymanie równowagi między tymi trzema płaszczyznami.
 2. Życie człowieka jest podtrzymywane poprzez nieustanny, swobodny przepływ energii (chi), która przemieszcza się w ciele wzdłuż odpowiednich kanałów energetycznych, jakimi są meridiany.
 3. Każdy meridian powiązany jest z jednym mięśniem, który stanowi wskaźnik podstawowy, oraz z określonym organem wewnętrznym.
 4. Każde zakłócenie przepływu energii wywołuje zaburzenie w funkcjonowaniu organizmu.
 5. Pierwsze objawy zakłóceń uwidaczniają się w mięśniach, dlatego test mięśniowy może nam wskazać określone blokady w przepływie energii.
 6. Za pomocą stymulacji odpowiednich punktów na ciele, doprowadzamy do usunięcia blokad i przywrócenia prawidłowego przepływu energii, co prowadzi do mobilizacji własnych sił regeneracyjnych organizmu, a tym samym samouzdrowienia.

Jak Dotyk dla Zdrowia wygląda w praktyce?

W praktyce jest to delikatny masaż odpowiednich punktów na ciele. W zależności od rodzaju blokad, jakie będziemy chciały uwolnić z Twojego Ciała, będzie to kombinacja stymulacji: punktów neurolimfatycznych, neuronaczyniowych, przyczepów mięśni, meridianów, czy wykonanie tzw. impulsu J. Thie.

Wrażenia, jakie będziesz mogła odczuć podczas Dotyku dla Zdrowia, są niezwykle przyjemne – uczucie relaksu, błogości, odpuszczenia, czy też ulgi. Podczas masażu niemal poczujesz, jak odzyskujesz równowagę, a Twoje ciało włącza procesy samouzdrawiania.

Dla kogo jest kinezjologia stosowana?

Praktycznie dla każdego – można ją stosować w każdym wieku w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia na wszystkich poziomach: fizycznym, emocjonalnym, czy duchowym. Dotyk dla Zdrowia będzie odpowiednią terapią dla Ciebie, jeśli:

 • Chcesz poprawić ogólną kondycję zdrowotną swojego organizmu.
 • Szukasz sposobu na skrócenie okresu rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, wypadku, czy kontuzji.
 • Zmagasz się z długotrwałym i ciężkim stresem.
 • Odczuwasz brak energii życiowej, apatię czy przygnębienie.

Oraz w wielu innych przypadkach, dlatego jeśli masz pytania dotyczące tej metody, chcesz skonsultować swój przypadek lub umówić się na wizytę – skontaktuj się ze mną juz teraz